Kontakt

Sintar

osu.sintar@gmail.com

tel: +48 667 431 580

Fanpage

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Galeria Czeczeńska

Galeria czeczeńska przy Społecznym Gimnazjum nr 20 (ul. Raszyńska 22), powstawało w dwóch etapach.

Pierwsza część powstała 26 i 27 sierpnia 2011 we współpracy młodzieży z Ośrodka Sintar oraz Inicjatywy Wielokulturowy Street Art, przy wsparciu finansowym Programu Młodzież w Działaniu, w partnerstwie z Fundacją Inna Przestrzeń oraz Fundacją Klamra. Namalowaliśmy wizerunki takich osób jak były prezydent Czeczenii Dżochar Dudajew czy malarz Piotr Zacharow, poetka Banna Gajtukajewa i tancerz Mahmud Esambajew.

fot. pierwszej części: Fundacja Klamra

Drugą część, 29 i 30 września 2011, stworzyli uczestnicy projektu Animator Kultury (Fundacja Obserwatorium) oraz dzieci i młodzież z Ośrodka Sintar. Namalowane została seria szablonów przedstawiających tradycyjne symbole kultury czeczeńskiej.

Po zakończeniu malowania odbył się wernisaż Galerii Czeczeńskiej. Na spotkaniu można było dowiedzieć się więcej na temat prac powstałych w Galerii, obejrzeć wystawę o graffiti zaangażowanym społecznie Dariusza Paczkowskiego oraz poczęstować się czeczeńskimi potrawami.

Podczas drugiego etapu malowania i wernisażu gościliśmy ekipę telewizji ARTE. W przygotowanym przez nich reportażu możemy się przyjrzeć się działalności Dariusza Paczkowskiego, między innymi jego pracy przy Galerii Czeczeńskiej. Reportaż dostępny jest w dwóch wersjach językowych: francuskiej i niemieckiej.

L’art urbain et la politique en Pologne: http://www.arte.tv/sites/fr/yourope/2011/10/16/lart-urbain-et-la-politique-en-pologne/

Polens politische Streetart-Szene: http://www.arte.tv/sites/de/yourope-de/2011/10/16/polens-politische-streetart-szene/

Fotorelacja z malowania czeczeńskiej galerii przy ul. Raszyńskiej 22 pojawiła się także w Portalu Kulturalnym Magazyn:

Murale czeczeńskie: http://mgzn.pl/galeria/26